Chci další dovolenou! … aneb „Depka po dovči“

Už se vám někdy stalo, že jste se vrátili z dovolené, pozitivně naladěni a plni energie, a za chvilku to bylo ještě horší než před?!

Žij naplno! Užívej každou minutu každého dne! Buď tady a teď!… To jsou kecy, co?! =D Dřív jsem přečetla nejednu knihu, která radila přesně toto – prožívat každý den naplno. Když se nad tím tak zamyslím teď, nepotřebujeme přeci knihy, abychom to věděli. Vždyť je to jasné! Jenže…

Každý den není posvícení

Jsou dny, kdy se cítíme úplně na dne, bez života a s nechutí nejen v to, co musíme, ale i v to, co běžně děláme rádi. Pak je dost těžké myslet na to, jak si máme užívat život, ve kterém se najednou necítíme dobře. Naše nespokojenost převezme kormidlo a zaveze nás do „zátoky chmur, obav a strachů“.

Už se vám někdy stalo, že jste se vrátili z dovolené, pozitivně naladěni a plni energie, a za chvilku to bylo ještě horší než před?! Tak přesně to se mi stalo nedávno.

Vrátila jsem se z taneční dovolené v Chorvatsku. Týden napojení sama na sebe a žádné věci, které prostě musím udělat. Bylo to dokonalé a maximálně jsem si to užila. Jenže po návratu jsem padla opět hubou na zem. Veškerou energii, kterou jsem za ten týden načerpala byla během dvou dnů fuč.

Co s tím?!

V té „zátoce chmur, obav a strachů“ najdeme spoustu negativních emocí, které nás dost často ovládnou. Ono se do té zátoky však můžeme snadno dostat kdykoliv, nejen po dovolené. A „nejhorší“ na tom je, že se tam můžeme dostat i když v zásadě cítíme, že máme dobrý, ba velmi dobrý život. A vlastně se pak na sebe zlobíme, že přece nemáme nárok na to, se cítit nespokojeni.

Chci vás ujistit, že každý člověk se občas cítí mizerně. A ti, kteří se prezentují jak mají dokonalý život a všechno je prostě super, bez ochoty přiznat, že to občas není zase tak růžové, jsou většinou více nespokojeni, než si dovedete představit.

Takže ideální situace je, že si po dovolené dokážete udržet své nastavení. Jenže občas to není tak jednoduché, že? 🙂 Pokud tedy sklouznete po dovolené „do depky“ je základem připustit si a hlavně si dovolit cítit se mizerně. Když budete své emoce potlačovat, je to to nejhorší, co můžete udělat.

Dostat to ze sebe

A pak je potřeba dát těm emocím prostor a vyjádřit je. Důležité je vybrat si způsob, který budete považovat jako bezpečný. Zde je několik možností, které využívám sama:

  • Deník – Není nic jednoduššího než vzít blok a tužku a vypsat se ze všeho co mě s*e, co se mi nelíbí, proč jsem smutná, vzteklá, nespokojená. Když se vám nechce pořizovat deník, můžete vzít papír, ze všeho se vypsat a pak to spálit 🙂
  • Vypovídat se – Popovídat si s někým blízkým, ať už s partnerem nebo s kamarádkou, může být velmi prospěšně. Důležité je poprosit, aby pouze poslouchali, že nepotřebujete žádné rady. Toužíte jen po vyslechnutí. U vypovídání se partnerovi je dobré zmínit, že jsou to vaše emoce a jeho se netýkají.
  • „Projevit se“ – Ať už potřebujete brečet, křičet, nadávat, vztekat se, projevte to. Mně nejvíc pomáhá si kleknout na postel, dát hlavu níž než srdce, přes sebelítost se napojit na svůj vztek a „vymlátit se do polštáře“. Slzy, sprostá slova i křik… všechno je dovoleno! Uvidíte, že se hned budete cítit líp 🙂

Zase to bude dobré 🙂

Když je to léto a doba dovolených, přišlo mi potřebné toto s vámi sdílet. Jezdit z dovolené na dovolenou by bylo paráda, jen ne vždy je něco takového reálné. Takže se netrestejte na to, že se občas cítíte mizerně. Ať už po dovolené nebo kdykoliv jindy. A pamatujte…

Žena je jako moře, chvilku klidná a chvilku rozbouřená a vzteklá. Naše emoce se mění z minuty na minutu. Je to normální a v pořádku. VY jste v pořádku! ♥︎

 

Kristýna Pekárková
Je žena, manželka a hlavně máma dvou skvělých kluků (2017 a 2020). Žije svůj život s radostí a lehkostí. Ráda tráví čas v přírodě a také kreativně tvoří. Maluje hennou na tělo a inspiruje svými texty a podcasty především ženy.
Napsala e-book 3 uvědomění, která mi zachránila manželství
Kristýna pochopila sílu žen pospolu, která léčí. Pořádá v Brně různá ženská setkání s hennou i bez, kterými pomáhá a inspiruje ženy na jejich cestě životem.
Více o Kristýně se dozvíte tady>>
Komentáře